Second Life – Rehber

 

3 BOYUTLU SANAL DÜNYALARDA KIŞ SPORLARI-UYGULAMA YÖNERGESİ

SECOND LİFE’ A ÜYE OLMA

1. Second Life 3 Boyutlu kış sporları ortamına girmek için kullanacağımız programdır. Web tarayıcınızdan www.secondlife.com adresine girerek Şekil 1’ de “Join Now a tıklayınız. Üyeliğiniz varsa resimde kırmızıyla işaretli bölüme (Web sayfasının alt tarafından) tıklayarak programı indirebilirsin. Programı kurduysanız 8. maddeden devam ediniz.

 

  Şekil. 1

 2. Şekil 2’ deki sayfadan sanal dünyada sizi temsil edecek olan avatarınızı seçiniz. Avatarınız insan, vampir, hayvan, robot ya da bir araç olabilir. Sayfada avatarların üstündeki kategorilerden seçiminizi yapabilirsiniz. “Choose This Avatar” a tıklayarak seçiminizi tamamlayınız.

    Şekil. 2

3. Avatarınızı seçtikten sonra Şekil 3’ te görünmesini istediğiniz adınızı yazınız. Lütfen adınızı ve soyadınızı birlikte yazınız. Sizin adınızda başka bir avatarın olup olmadığını kontrol etmek için “Check Availability” e tıklayınız. Uygunsa “Next Step” e basarak bir sonraki aşamaya geçiniz.

 

   Şekil. 3

 

4. Şekil 4’teki gerekli bilgileri girerek formu doldurunuz. “Create Account” a basarak hesabınızı oluşturunuz.

 

   Şekil. 4

 

5. Şekil 5’ te “Free” hesabı seçiniz.

    Şekil. 5

 

6. Hesap oluşumu tamamlandıktan sonra programı bilgisayarınıza kurmak için “Download and Install Second Life” a tıklayınız.

 

 Şekil. 6

 

7. Şekil 7’ de “Kaydet” düğmesine basarak programın kurulum dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz.

 Şekil. 7

 8. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz dosyayı açarak “Çalıştır” düğmesine basınız.

 Şekil. 8

 9. Şekil 9’da dil seçeneğini “Türkçe” olarak seçiniz.

 Şekil. 9

10. Sekil 10’ da “Kur” düğmesine basarak kurulumu tamamlayınız.

 Şekil. 10

 11. Kurulum tamamlandıktan sonra Şekil 11’ de ekrana gelen pencerede “Evet” düğmesine basarak programı başlatabilirsiniz. Programı daha sonra başlatmak isterseniz masaüstünüzde oluşan “Second Life Viewer” dan çalıştırabilirsiniz.

Şekil. 11

 

   SECOND LİFE PROGRAMININ KULLANIMI

1. Programı açtıktan sonra Şekil 12’ de ekrana gelen pencerede Kullanıcı Adı ve Şifrenizi girip “Oturum Aç” düğmesine tıklayınız.

 

 Şekil. 12

 2. Programı ilk defa çalıştırdığınız için ekrana Şekil 13’ deki gibi anlaşma ekranı gelecektir. “Hizmet Koşullarını ve Güvenlik Politikasını Kabul Ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Devam Et” düğmesine basınız.

 

 Şekil. 13

 3. Şekil 14’ te sanal dünyaya girildiğinde karşılaşacağınız ekran görüntülenmektedir. Görüntülenen yer Second Life’ ın kullanıcı karşılama ortamıdır. “Hedef Konumlar” kısmında kategorilere ayrılmış sanal dünya örnekleri bulunmaktadır. Dilerseniz o ortamlarda da gezinebilirsiniz. Avatarınızın giysileri ve ortam bilgisayarınızın özelliklerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı geç yüklenebilir. Lütfen ortam tam yüklenene kadar bekleyiniz.Hareket etmek için klavyenin yön tuşlarını, uçmak için “Page Up” kullanabilirsiniz. Ayrıca ekranda altta “Hareket Et” düğmesini kullanarak da hareket edebilirsiniz.

Second Life’ da Kış Sporları Adasına gitmek için adres çubuğuna aşağıdaki linki kopyalayıp “Enter” tuşuna basınız: http://maps.secondlife.com/secondlife/Erzurum%20Kis%20Sporlari/141/116/21

 Şekil. 14

Rehberi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.