Genel Bilgiler

 

KAYAKLA ATLAMA GENEL BİLGİLER

 Kayakla Atlama Nedir?

Kayakla uzun atlama, dik bir rampadan aşağı kaymayı, havalanmayı, mümkün olduğunca yükseğe atlamayı ve ardından düşmeden yumuşak bir biçimde en uzak noktaya inmeyi içeren gösterişli bir spordur.

Bu sporda en iyi olanlar, havada süzülürken yatay duruşlarına -ve sinirlerine-, kayakları yere değene kadar hâkim olabilenlerdir. Bu popüler ve genellikle erkek egemenliğindeki sporda, yarışçılar sadece uzun atlayışlar için değil, kalkış, uçuş ve inişler için de rekabet eder. Kayakla uzun atlama yakın zamana kadar bir kış sporu olarak görülse de kış ayları dışında yapay zeminli rampalarda da yapılır.

KAYAKLA ATLAMANIN GEÇMİŞİ

Bir zamanlar, Norveçteki kış karnavallarında yerel bir etkinlik olan kayakla uzun atlama, Avrupa’ya ve Kuzey Amerika’ya yayılarak kış sporları takvimindeki en popüler sporlardan biri haline geldi. Kayakla atlama, 1892 Holmenkollen (Norveç) Kral Kupası için mücadele veren cesur yarışçıların ardından resmi bir spor dalı olarak tanındı. Kral Kupası, hala Kış Olimpiyatları’nın en çok imrenilen ödüllerindendir.

Kayakla uzun atlama, 1924′te Fransa Chamonix’te düzenlenen ilk Kış Sporları Olimpiyatları’ndan beri bir olimpiyat sporudur. Finlandiya, Olimpiyat madalya tablosunda 10 altın madalyayla başı çekse de, Norveç Finlandiya’nın 22 madalyasına karşın toplamda 28 madalya kazanmıştır.

YARIŞÇI PROFİLİ

Kayakla atlayış sporcularının çelik gibi sinirlere ve yükseklik tutkusuna ihtiyaçları vardır. En başarılı atletler, atlayışlara ortalama beş yaşında başlar; zamanla daha da yüksekten atlayarak güven kazanırlar. Temel beceri kazanıldıktan sonra, sporcular küçük tepeler üzerinde antrenman yaparak atlayışın her kısmını mükemmelleştirir. Dayanıklılık şarttır ve üst seviyedeki birçok sporcu kardiyovasküler fitness da çalışır.

KAYAKLA UZUN  ATLAMA’YA BAŞLAMAK İSTEYEN NE YAPMALI?

Ülkemiz de henüz denenmeyen bir spor dalı olan Kayakla Uzun Atlamaya başlamak isteyen arkadaşlar Erzurum Gençlik Spor İl Müdürlüklerine gidip müracaatta bulunmaları yada Erzurum ‘da Kayakla Uzun Atlama pistlerine gidip Türkiye Milli Takımı antrenörleriyle bizzat görüşüp bilgi almaları ve bu görüşmeler neticesinde de Kayakla Uzun Atlamaya başlama şansları bulunmaktadır. Kayakla Atlama için en uygun insanın kemiklerinin en esnek olduğu küçük yaşlarıdır. Bu yaşlardaki gençlerimizin müracaatlarını bekleniyor.

KAYAKLA ATLAMA PİSTi


 

  • Normal Tepe K95

Atlayış noktasıyla iniş noktası arasında yaklaşık 90 metrelik bir mesafe vardır. K95 atlama tepesinin deniz seviyesine oranla en yüksek noktası 1995,23 m ve en alçak noktası 1902 m.dir.

  • Büyük Tepe K125

Atlayış noktasıyla iniş noktası arasında yaklaşık 120 metrelik bir mesafe vardır.K125 atlama tepesinin deniz seviyesine oranla en yüksek noktası 1995.10m ve en alçak noktası 1902m.dir.

Rampalarda bulunan noktalar:

  • Başlama Platformu
  • Koşu Platformu
  • Atlama Platformu
  • İniş Noktası

 

KAYAKLA ATLAMA ARAÇ – GEREÇLERİ

Giysiler

Alttan pamuklu ter çeken içlik, üstüne bir T-shirt, yün ve fazla rüzgâr almayan bir kazak, çoraplar yün ve yan pamuklu olmalıdır. Soğuk havalarda tulum ve ya anorak- salopet, güneşi yâda üşümediğimiz havalarda ise, anorak-lasteks pantolon ve ya lasteks pantolon ve kazak giyilir. Bütün kayakla atlama elbiseleri aynı malzemeden yapılmalı aynı kalınlıkta ve aynı hava geçirgenliğinde olmalıdırlar. Vücudu saran ve vücuda tam oturan elbiseler olmalıdırlar.

Eldiven

Kullanışlı deri veya gore-tex, su geçirmeyen, avuç içi çift katlı, içi pamuk ve muflonlu ve de kayak için yapılanlar tercih edilmeli, küçük çocuklar yalnız bağına eldivenlerini giyindikleri zaman parmak yerlerini bulmakta güçlük çekerler. Ancak büyüklerin de çok soğuk havalarda tek parmak eldiven giymeleri gerekebilir.

Şapka Başlık

Kulak, alın ve kafanın saç kısmını kapsayacak şekilde iç kısmından şerit şeklinde havlu geçen, kulaklarımızı kapatan, görüşümüzü engellemeyen ve iç miflonlu olanlar kullanılmalıdır.

Gözlük

İki çeşit gözlük olmalıdır. Güneş gözlüğüve kar gözlüğü. Gözlüklerimiz kolormatik olmalıdır. Kesinlikle metal çerçeveli gözlüklerden kaçınmak gerekir. Gözlüklerimizin yan kısımlarının rüzgâr geçirmeyen cinsten olanı tercih edilmelidir. Eğer kullandığımız gözlük buğulanma ve gözümüzde sulanma yapıyorsa o gözlüğü değiştirmeliyiz.

Bağlayıcılar

Bağlayıcılar koşu yönüne paralel olarak bağlanmalıdır. Kayak uzunluğunun % 57 sini geçmeyecek şekilde kayağın ön kısmına monte edilmelidir.

Botlar

Önler düşük kesim ve daha yüksek atlayışlar için esnek ve destekli olmalıdır. Uçuş sırasında kayakcının daha fazla sürtünme sağlaması için tasarlanmıştır.

Yön fitili

Bağlayıcının kayağı bota bağlayan bölümüdür. Kayakçının uçuş sırasında sarsılmasını engeller.

Atlama kayakları

Toplam vücut boyunun % 146’ sını geçmeyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Vücut ağırlığına göre değişen boylar almaktadırlar.

KAYAKLA ATLAMA NASIL YAPILIR, KURALLARI NELERDİR?

Dik eğimli bir rampadan kayıp hız alınarak yapılan atlama yarışlarıdır.
Yarışmacı rampanın ucundan büyük bir hızla fırladıktan sonra havada uzun bir yol alamaya çalışır. Olimpiyatlar ve Dünya Şampiyonaları’nda 90 ve 70 m olmak üzere 2 kategoride düzenlenir. Atlama yarışlarında bu rakamlar rampa yüksekliğini değil, atlanılacak olan mesafeyi belirtir. 1992 Albertville Kış Olimpiyatları’nda 70 m atlayışları kaldırılarak, 120 m atlayışları getirilmiştir. Atlama pistlerinde, yarışmacıların, inmeleri gereken noktaya “Norm Noktası” (P) adı verilir.

Norm noktası “Tablo Noktası”na kadar uzatılabilir. İnişin güvenli olarak yapılabileceği en uzak nokta ise “Kritik Bölge” noktası olarak adlandırılır. Norm noktası 80 m üstünde olan tepelerde kayma hızını ve rüzgâr hızını ölçen cihazlar vardır. Norm noktası, pistin iniş bölümünün iki yanına yerleştirilen iki metre uzunluğunda mavi renkte iki tahta, tablo noktası eş biçimde yeşil renkte iki tahta, kritik noktada eş biçimde kırmızı renkte iki tahta ile belirlenir. Rüzgârın ani olarak değişebilme olasılığına karşı rampanın tepesinde birden fazla çıkış kapısı bulunur. Çıkış kapısından tramplenin dibinde bulunan tramplen sehpasına kadar olan alan “ hızlanma bölümü” adını alır. Atlamada kullanılan kayaklar kalın, uzun ve ağırdır. Dengenin rahatça sağlanabilmesi için kayakların altında 3 tane oyuk bulunur. Yarışlar dört grup halinde yapılır. Her yarışmacının 2 atlama hakkı vardır. Bu iki hakkın dışında yarışmacı birde deneme atlayışı yapar. Yarışmacı yarışa başlarken çıkışını yaptıktan sonra gerekli hıza ulaşabilmek için, hızlanma bölgesinde hafifçe çömelerek, baton ve hız arttırıcı araçlar kullanmadan kayar. Yarışmacı atlama noktasına geldiği zaman yukarı doğru fırlayarak uçuşa geçer. Atlama kayaklarının geniş olmasından dolayı havaya dayanmak kolaylaşır. Havadayken dengenin sağlanabilmesi açısından kayakların durumu, vücudun kayak ile yaptığı açı ve duruşu, kolların duruş şekli çok önemlidir.

Havadayken kayaklar birbirine paralel ve yukarı doğru hafif eğimli, vücut öne eğik, dizler dik, kollar gergin ve vücuda yapışık olmalıdır. İniş esnek bir biçimde, tepenin eğimli bölümünde dik bir duruşla dizler bükülüp kollar açılarak yapılır. İniş alanındaki eğimin sona ermesiyle birlikte yarışmacı bir dönüş yaparak durur.

-Değerlendirme yapılırken atlama mesafesi ve atlama tekniği birlikte ele alınır. Atlanılan mesafe değerlendirilmeye alınırken, uzaklıklar yarım metreye indirgenerek ve norm noktasının durumuna göre düzenlenen tablolar esas alınarak hesaplanır. Stil hakemleri de yarışmacıların hareketlerini ölçerek teknik puanları verirler.

-Puanlar, tam ve yarım puan şeklindedir. Teknik puanlar, yarışmacının kayma pistinden ayrılması ile yere düştükten sonra durmasına kadar geçen sürede dengesine, soğukkanlılığına, stilin ve atlayışın düzgünlüğüne bakılarak verilir. Yarışmacının inişten sonra dengeli olarak kaymaya başlamasına “ ayakta atlayış “ adı verilir. Ayakta atlayış stiline 6-20 puan verilir. Uluslar arası yarışmalarda atlayışları, hakemler kulesinden izleyen 5 hakem değerlendirir. Değerlendirmelerin sonuçları için 5 hakemin verdikleri puanların en yükseği ile en düşüğü atılarak ortadaki üç hakemin verdiği puanlar toplanır ve uçuş stili için verilen puan bulunur. Toplam puanı en yüksek olan 1. olur.

-Yarışmacıların yapmış oldukları hatalar sonucu, hatanın çeşidine göre değişik oranlarda puan kesintisi yapılır. Uçuş sırasında yapılan hataların hemen düzeltilmesi halinde daha az puan kesilir. Yarışmacılar atlamadan önceki kaymaları sırasında düşerlerse 20 puan inişten sonra düşerlerse düşmüş bulunduğu yere göre 0-12 arasında puan kaybederler. Ayakta atlayışa geçileceği (inişten sonra kayılacağı)zaman denge sağlamak için eller kayaklara yada kara değdirilirse, bu düşme olarak kabul edilir. Kayakçının neden olmadığı düşmelerde, atlama tekrar ettirilir ya da iniş hatasız nitelendirilir.

Kuralları:

Yarışmacının minimum ve maksimum havada kalma süresini artırmak için kayaklarını, el hareketleri düzgün kullanması gerekmektedir.

Kayakla Atlama Oyunlar          Kayakla Atlama Videolar

KAYNAKÇA: